Як розвивати математичні здібності

  • Як розвивати математичні здібності

Давайте подивимося, які вміння сприяють розвитку математичних здібностей, і які ігри допомагають дітям їх тренувати.

Уміння порівнювати - це вміння виділяти одні ознаки предмета і абстрагуватися від інших. Найпростіші ігри для розвитку вміння порівнювати - це матрьошка і пірамідка. Потрібно вибудувати ряд предметів, упорядкованих за обраною ознакою (наприклад, розміром). Цей ряд може бути зростаючим (від меншого до більшого) або убутним (від більшого до меншого). Для розвитку вміння порівнювати підійдуть будь-які іграшки і предмети, які можна вибудувати в ряд, впорядковуючи їх за розміром, по довжині, висоті, ширині, інтенсивності кольору і т.п.

Уміння аналізувати і синтезувати розвивається під час виділення ознак предметів і з'єднання різних ознак в єдине ціле. У психології аналіз і синтез розглядаються як взаємодоповнюючі один одного процеси (аналіз здійснюється через синтез, а синтез - через аналіз). Наведемо приклади декількох завдань на формування вміння виділити ознаки того чи іншого предмета, а також на з'єднання їх в єдине ціле:

  1. Завдання на вибір предмета з групи за будь-якою ознакою: "Візьми червоний м'ячик"; "Візьми червоний, але не м'ячик"; "Візьми м'ячик, але не червоний".
  2. Завдання на вибір декількох предметів за вказаною ознакою: "Обери всі м'ячики"; "Обери круглі, але не м'ячики".
  3. Завдання на вибір одного або декількох предметів за кількома вказаними ознаками: "Обери маленький синій м'ячик"; "Обери великий червоний м'ячик". Завдання останнього виду передбачає поєднання двох ознак предмета в єдине ціле.

Аналітично-синтетична розумова діяльність дозволяє дитині розглядати один і той же об'єкт з різних точок зору: як великий або маленький, червоний або жовтий, круглий або квадратний і т. д. Взагалі здатність до синтезу формується у дитини раніше, ніж здатність до аналізу. Тобто, якщо дитина знає, як це було зібрано, йому легше аналізувати і виділяти складові частини. Саме тому для розвитку математичних здібностей у дошкільному віці велике значення мають ігри, що розвивають синтез - конструювання. Для конструювання використовуються будь-які мозаїки, конструктори, кубики, розрізні картинки, які підходять за віком і викликають у дитини бажання возитися з ними.

Дорослий грає роль ненав'язливого помічника. Його мета - зацікавити дитину грою і сприяти доведенню роботи до кінця: тобто у разі, якщо дитина втомилася і не готова завершити роботу самостійно, дорослий повинен допомогти їй і обов'язково показати результат.

Звичайно, найкраще приходити на допомогу дитині в такий момент, щоб у дитини ще зберігався ресурс на завершення роботи разом з дорослим. Уміння виділяти ознаки предметів і оперувати з ними є базовим для розвитку логічного мислення. Дитина з розвиненим логічним мисленням завжди має більше шансів бути успішною в математиці, навіть якщо вона не була заздалегідь навченою елементам шкільної програми (рахунку, обчисленням і т. п.).

19/02/2018 23:05:44
0
1186

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!

Рекомендовані статті

Як малюють наші діти? Стадії розвитку дитячих малюнків

Як малюють наші діти? Стадії розвитку дитячих малюнків

З раннього віку діти цікавляться олівцями і фарбами, намагаються щось зобразити на папері. І нерідко батьки відразу ж починають вчити дитину малювати щось конкретне: сонечко, зайчика, будиночок або ялинку. Буває, що батьки переживають, що дитина в певному віці «не вміє малювати» і знову ж намагаються навчити її цьому. Так чи дійсно потрібно вчити малювати? Давайте розберемося по порядку. Психологи..

18.02.2018
0
1159
Гра "З якого дерева листочок"

Гра "З якого дерева листочок"

Влітку зазвичай дуже жарко і хочеться прохолоди. Також з дітлахами потрібно гуляти, частіше бути на свіжому повітрі. Дуже важко, якщо біля дому немає водоймища або річки. Зате майже в кожному місті є прохолодний парк, у якому можна так весело гуляти ;) Пропонуємо вам прогулянку парком з користю для себе і малюка. Запропонуйте дитині гру "З якого дерева листочок?". Суть гри дуже проста..

19.02.2018
0
3371
Безпека дітей: 22 поради

Безпека дітей: 22 поради

Наш представник був запрошений на одні цікаві збори батьків на тему безпеки дітей початкової школи. Сьогодні є багато різних "страшилок", якими лякають батьків. Одні серйозно до них відносяться, інші кажуть "придумали", "фігня", "Просто ненормальні батьки у всю цю нісенітницю вірять." Ми вважаємо, що безпекою дітей нехтувати не можна, тому поспішаємо поділитися порадами, які в..

20.02.2018
0
1201
Які іграшки потрібні дитині

Які іграшки потрібні дитині

Велика кількість і різноманітність іграшок в магазинах роблять вибір забавок для дитини досить складним процесом. Звичайно, можна довіритися виробникам і купувати іграшки відповідно до написів на упаковці (0 +; 2+; 3+). Але тут ми стикаємося відразу з декількома труднощами: іграшок з категорією 0+ чомусь досить мало; вироби однакові на вигляд і за змістом у різних вироб..

20.02.2018
0
1405