Що робити, якщо дитина б'є батьків

  • Що робити, якщо дитина б'є батьків

Іноді ви говорите дитині «не бешкетуй" або "прибери за собою", а вона відповідає "не буду, сам прибери" і на додачу стукає вас. Знайома ситуація?

Ви намагаєтеся не подавати виду, що це смішно, а навпаки, пояснюєте, що батьків бити не можна. Як же бути? Продовжувати говорити те ж саме в надії, що переросте? Сам зрозуміє? Або все ж таки потрібно приймати міри?

 

Чому дитина б'є батьків

Продовжуючи говорити те ж саме, ви ставите дитину в невизначений стан, оскільки ваші слова не відповідають ділу. Ви стверджуєте, що батьків бити не можна, в той час, як дитина саме це і робить. Таким чином ви повідомляєте, що вдарити вас і сказати вам грубість - в принципі допустимо.

Якщо така ситуація триває кілька тижнів поспіль, тоді у вас безумовно виробився ритуал прояву почуттів через фізичну взаємодію. Його недолік в тому, що він далекий від загальноприйнятого і соціально нормального, а самі почуття в ньому залишаються неусвідомленими.

Відбувається наступне: ви щось від дитини вимагаєте, але це викликає у неї протест. Вашому чаду і не повинно подобатися, коли йому пред'являють умови або встановлюють границі, хоча дитина їх все одно потребує. Відчувати розчарування, гнів, озлобленість або образу, коли вас змушують щось виконувати проти волі - абсолютно нормально. Навіть незважаючи на те, що ви створили доброзичливе до потреб дитини домашнє середовище. В якому більшість справ малюк робить із задоволенням, в якості самовдосконалення, а не як повинність. Проте ви будете змушені іноді щось від дитини вимагати, і це буде моментально викликати протест.

При цьому дитина може не розуміти що саме відчуває, але висловлює емоції і через дії: вербальної реплікою і / або фізично - вас б'є.

 

Як реагувати, якщо дитина б'є батьків

 

Велика частина дітей від 2 до 3 років з різних причин б'ють батьків. Таким нестандартним способом малюки можуть вирішувати свої найрізноманітніші задачі. Обов'язок дорослих - не допускати настільки неприйнятної поведінки. У той же час важливо зрозуміти справжню мету дитини, і запропонувати конструктивні варіанти рішення. Це дозволить реалізувати потреби дитини, які завуальовані гнівом, протестом, образою.

 

Можна почати з того, що озвучити почуття, які відчуває малюк:

"Ти засмучений"

"Ти сердишся, що пора прибирати іграшки"

"Тобі прикро, що потрібно припиняти гру"

 

Буває самого позначення емоцій достатньо, щоб малюк опанував себе. Дитина не розуміє, що з нею відбувається, а на почуття, котрі опанували, накладається хвилювання і тривога. Проте, варто тільки дати назву тому, що відбувається, як страх невідомості проходить, і залишається лише первинна емоція. Трапляється, що переживання занадто сильне. У такому випадку потрібно висловити співчуття, підтримку і наполегливість у збереженні границь.

"Так, прикро, що час гри вийшов"

"Розумію, як тобі шкода, що пора йти спати"

 

Профілактика агресивної поведінки дітей

Звичайно, не можна зовсім уникнути ситуацій, коли дитина намагається вдарити батьків. Але краще не доводити до того, коли малюк 2-3 років регулярно б'є дорослих.

Навіть дорослій людині легше, якщо присутній вибір і необхідність діяти не настає раптово. Тому корисно озвучувати майбутні плани, навіть найменшим, і підготувати до майбутньої діяльності:

"Зараз закінчується мультфільм, треба буде йти чистити зуби і готуватися до сну".

"Ти можеш спуститься з гірки ще три рази, і після цього ми йдемо додому".

 

Пропонуйте варіативні способи вирішення однієї і тієї ж задачі:

"Пора збирати іграшки. Що спочатку покладемо на місце: великі машинки чи маленьких солдатиків?"

"Давай я тобі допоможу. Що ти хочеш покласти на місце першим: книжку чи пазли? ... Дуже добре, тоді я покладу на місце коробку з пазлами."

"На кухні бігати небезпечно, тут багато гострих і гарячих предметів. А ось в кімнаті можна."

"Не можна бити кого-небудь, коли ти сердишся. Просто голосно скажи, що ти злишся і чому засмучений".

Популярне у дорослих - «не бешкетуй", для дитини - нічого не значуще формулювання. Дуже важливо озвучити конкретну вимогу до дитини в чіткій і зрозумілій формі, так, щоб малюк зрозумів. Не "погано ображати маму", а "я не хочу, щоб ти мене бив, мені боляче і неприємно". Не "вистачить бешкетувати", а "йди кроком, будь ласка", "говори тихіше", "не скидай книжки з полиць" і т.п.

Також не забувайте, ви приклад для наслідування, тому прагніть зберігати дружелюбність. Завжди говоріть від свого імені (а не про себе в третій особі): "не бий мене, мені дуже боляче".

Окрім конструктивних кроків, гнівного малюка потрібно обійняти, поцілувати і сказати, що ви його дуже любите!

26/10/2018 15:27:28
0
1072
Теги: 0-3 роки

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!

Рекомендовані статті

Викривлення хребта у дитини: причини і профілактика

Викривлення хребта у дитини: причини і профілактика

Болі в спині знайомі практично кожній другій дорослій людині. Але з появою смартфонів, планшетів та інших сучасних гаджетів ця "хвороба" почала молодіти. Багато дітей в такому юному віці також скаржаться на проблеми з хребтом. Раніше, років 10-15 тому, дітлахи проводили на вулиці левову частку часу в рухливих іграх. Навіть в школі на перервах можна було..

31.08.2018
0
1365
Як і коли привчати дитину до горщика

Як і коли привчати дитину до горщика

Тема привчання дитини до горщика хвилює, напевно, всіх батьків. Форуми для мам рясніють питаннями: "Скажіть, як привчити дитину до горщика?", "А коли ви почали привчати малюка ходити на горщик?", "Прочитала, що за 7 днів можна привчити до горщика. Хто-небудь пробував?" І все в такому дусі. Одночасно з цим, кожен дорослий навіть не сумнівається, що до 5-6 років його дитина в будь-якому випадку буде..

28.09.2018
0
1385
Як ліпити з пластиліну: вчимося на прикладах

Як ліпити з пластиліну: вчимося на прикладах

Дорогі батьки, а також дідусі та бабусі! Хочемо поділитися з Вами інформацією і докладними схемами того, як можна легко ліпити з пластиліну фігурки тварин, транспортні засоби, комах і багато іншого. Стаття допоможе вашому малюкові відчути себе справжнім скульптором. За допомогою наочних прикладів, дитина освоїть ліплення найпростіших фігурок і, крок за кроком, навчиться створювати свої перші пл..

29.09.2018
1
1856
Як змусити дитину полюбити купатися?

Як змусити дитину полюбити купатися?

Не всі діти люблять купатися. Часто вони просто бояться води. Іноді їх лякає не сама вода, а зміна обстановки, метушня навколо. У маленьких чоловічків просто замало життєвого досвіду. І купання сприймається дітьми, як велика подія. А іноді воно здається їм навіть досить небезпечним заходом. У цьому віці настрій у дитини швидко змінюється. Щоб заспокоїти дитину, котра плаче, іноді досить переключит..

20.01.2019
0
963
Три навики успішної особистості

Три навики успішної особистості

Кожні люблячі батьки мріють, щоб їх дитина виросла успішною. Для досягнення цієї мети батьки старанно займаються раннім розвитком дитини, купують «правильні» іграшки, змушують робити уроки, відвідувати різні секції та гуртки. Адже щоб чогось досягти в житті, потрібно добре вчитися в школі, вступити до престижного вузу, а далі знайти хорошу роботу. Погодьтеся, так думають багато батьків. При ..

24.02.2019
0
1065
Як виховати розумну дитину

Як виховати розумну дитину

Ви хочете виховати розумну дитину? Це нормальне бажання більшості батьків, які з появою дитини замислюються про її інтелектуальний розвиток. При цьому важливо розуміти, що інтелект - це не про глибокі знання в якійсь області. Інтелект - розумові здібності людини, які допомагають їй ефективно вирішувати різні життєві завдання і гармонійно адаптуватися в суспільстві. "Мозок, добре влаштований,..

04.03.2019
0
998