Капризи дитини. Все, що ви хотіли знати про це

  • Капризи дитини. Все, що ви хотіли знати про це

Коли листя вашого фікуса жовтіє і опадає, вам не спадає на думку те, що рослина вередує і робить це спеціально, із вредності або для того, щоб ви відчули себе поганим садівником. Ви сприймаєте «поведінку» рослини як сигнал: занадто багато або занадто мало води, світла або добрива ... Так багато чи мало? Ви намагаєтеся зрозуміти, що відбувається.

Дитина явно складніша за зелену рослину, але є і те, що їх об'єднує. Примхи дитини - це сигнал: дитина чогось потребує. Чогось дуже багато або занадто мало. А якщо припустити, що примхлива поведінка дитини не провокація, а наслідок, відповідь або реакція? Адже ми можемо вважати проблемою те, що насправді є природним для дитини. Безглуздо панікувати кожної осені з приводу того, що з дерев в саду осипаються листя ... або ваш чотирирічний малюк вередує, бо не вміє програвати.

Що таке каприз дитини?

З точки зору більшості батьків, діти вередують. Роберт відмовляється пити з синього стаканчика, Аліса не хоче одягатися , щоб піти на вулицю, а Антон відмовляється впускати в ванну тата і впускає тільки маму ... Як набридли дитячі капризи!

А чи дійсно це «комедія»? Такі типові поведінкові реакції – це «капризи» дитини, тобто малообґрунтовані бажання, або все-таки мова йде про цілком зрозумілу поведінку з урахуванням розвитку мозку дитини? Невпинне, котре приводить нас у відчай, примхливе хникання трирічної дівчинки Лілії може бути наслідком, а не її наміром.

Ми переконані в тому, що наші діти свідомо намагаються взяти верх над нами: «Бачили б ви, як він дивиться на мене, коли робить чергову дурість!» На жаль, те, що ми вважаємо доказом, насправді має зовсім іншу природу. Ви хочете, щоб діти були спокійними, врівноваженими, слухняними, ніколи не кричали і не плакали? Це неможливо. Ви хочете, щоб діти не вередували? Це можливо!

Що відбувається, коли дитина вередує?

Так, безсумнівно, щось дійсно відбувається. Примхливі реакції дитини мають не випадковий і не навмисний характер. Тому, замість того щоб дратуватися, поставимо запитання не тільки дитині, але і самим собі: «Що відбувається, коли дитина вередує?» Щоб стримати наші звичайні рефлекси, зробимо це гучно і вголос.

Впевненими можемо бути тільки в тому, що дитина не намагається ні загнати батьків в пастку, ні випробувати їх на міцність - для цього у неї поки недостатньо добре розвинений інтелект.

Примхи (капризи) дитини - у нас буде в цьому можливість переконатися, прочитавши повністю цю статтю - насправді являють собою відповідні реакції мозку малюка на занадто складні для його віку ситуації.

Отже, спробуємо розібратися в тому, що ж відбувається під час капризів дітей насправді.

Існує простий тест, який допоможе перевірити, чи зуміє ваша дитина взагалі обдурити вас. Для цього знадобиться розвиваюча іграшка - пластмасова або дерев'яна дощечка з отворами, через які проходять предмети різної форми (або просто сортер). Покажіть дитині два отвори - наприклад, круглий і трикутний - і дайте їй, скажімо, предмет трикутної форми.

Запитайте у неї, через який отвір пройде цей предмет. Більшість півторарічних дітей будуть просто вгадувати. В 3 роки або трохи старше 85% дітей будуть вставляти трикутник - навіть в цьому віці правильний вибір робиться не завжди. Після чотирьох років переважна більшість дітей легко впораються з цим завданням - адже для цього потрібно, щоб вони могли утримувати в голові одночасно три форми. До тих пір, поки дитина буде визначати тільки дослідним шляхом, пройде або не пройде той чи інший предмет, будучи не в змозі відповісти вам відразу, не здатна вередувати.

Дотики, обійми, поцілунки, ласки ... Фізичний контакт.

Ваша дитина не дуже ласкава? Можливо, тому, що ви самі були позбавлені ласки в дитинстві.

Ви маєте право любити вашу дитину, що знаходить своє відображення в прояві ласки - як вашої, так і її. Вам необхідно - як і всім людям - чудовий гормон окситоцин, який виробляється в організмі при фізичному контакті: він розслабляє, сприяє виникненню відчуття захищеності, психологічного комфорту і щастя.

Почуття любові відчувається при цьому не тільки в грудях, воно охоплює все тіло. Покладіть вашу руку на руку дитини. Слухайте, відчувайте, сприймайте і приймайте життя дитини у вашій долоні.

Подихайте в вашу руку, а потім уявіть, що ви дозволяєте його диханню проникнути всередину вашого тіла ... аж до серця.

Але не все зводиться до браку любові ... Нервові зриви у малюків від одного року до трьох років можуть мати безпосереднє відношення до їх психологічного стану.

З недавніх пір з'явилася тенденція пояснювати все за допомогою психології і приписувати будь-які, навіть самі незначні відхилення в поведінці прагненню звернути на себе увагу або боротьбою за владу, - в дійсності причини нервових зривів набагато простіші.

Зміна рівня глюкози в мозку від голоду, спраги, недосипу, занадто теплої ковдри, переповненого сечового міхура або кишечника, перезбудження - всі ці фактори буквально заливають мозок і тіло дитини гормонами стресу.

 

 

Істерики дитини та інші емоційні бурі

Мама, в моїй голові і моєму тілі відбувається справжня буря. Я навіть не чую, як ти зі мною розмовляєш. Якщо ти влаштуєш мені прочухана, я буду кричати ще сильніше або мовчати, приголомшений. Якщо я буду мовчати, то ти подумаєш, що прочухан пішов мені на користь, але моє мовчання пояснюється тільки стресом. Моєму організму не потрібен ні страх, ні стрес.

Чому ти така сердита? Не гнівайся - я не винен. Ти мені потрібна, мама. Ти повинна допомогти мені зупинити цю бурю. Я кричу все сильніше тільки тому, що кличу тебе на допомогу ... Не залишай мене наодинці з моєю істерикою ... Адже навколо мене стільки незнайомих предметів, нових відчуттів і звуків ... Від цього паморочиться голова ... Ах, цукерки! Коли я їм цукерки, я знову стаю бадьорим і знаю, що робити.

Коли ти забираєш їх у мене, я в розгубленості. Я роблю це не навмисне, гормони стресу заливають моє тіло, рухові нейрони звільняються від напруги, і я кричу, плачу, катаюся по землі, б'юся головою об підлогу ... Іноді мені вдається «протриматися» до дому, і я вибухаю, коли ми залишаємося з тобою удвох, але іноді у мене це не виходить.

Перевантажена нервова система дитини включає механізм, за допомогою якого організм дитини скидає накопичену негативну енергію (істерику) і якій в англомовних країнах дали характерну назву tantrum (з англ. спалах гніву або роздратування). Ви просите малюка не вередувати і заспокоїтися, але насправді істерика дитини - це ЇЇ спосіб самозаспокоєння. Відразу ж після істерики вона спокійно посміхається - на подив батьків, які саме тому починають вважати, що це була комедія.

Дилема «поступитися» / «не поступитися» - пастка. В обох випадках ігнорується потреба дитини дати вихід своїм емоціям через істерику. Наприклад, супермаркет швидко перевершує можливості дитини в засвоєнні інформації. Занадто багато яскравих кольорів, предметів і звуків, не кажучи вже про емоційну напругу, роздратування дорослого і навіть ... відсутність рухової активності для малюка, якому довгий час доводиться сидіти у візку поряд з продуктами.

Дитячий мозок сприймає тисячі сенсорних стимулів, але йому нічого робити з ними - відсутній напрямок для їх сортування і впорядкування, в той час як вони збуджують нейрони. Малюк намагається заспокоїтися, закріпитися на чомусь, шукає можливість зосередитися на чому-небудь ... Цукерки - це всього лише спроба повернути втрачений в результаті нервового перенапруження контроль над ситуацією.

"Мама, коли починається істерика, мене потрібно тільки обійняти, заспокоїти, убезпечити від цього нервового потрясіння - воно відбувається поза моєю волею і лякає мене. Якщо ти будеш ніжно і міцно притискати мене до себе тоді, коли я кричу, - мені буде легше . Тримай мене міцно, навіть якщо я буду енергійно відбиватися. Мама, будь ласка, не купуй цукерки, але навчи мене керувати мозком ".

Парадоксально, але ми самі нервуємо, коли просимо дитину заспокоїтися. Набагато ефективніше було б підключити його до нашої власної вегетативної нервової системи.

Якщо малюка ніжно і міцно обійняти, то в його організмі почне вироблятися окситоцин - гормон, який допоможе заспокоїтися і розвинути канали зв'язку нейронів, і йому буде легше керувати емоціями на протязі всього його подальшого життя.

Тільки в чотири роки дитина зможе фіксувати в пам'яті одну і ту ж ціль приблизно десять хвилин. Таким чином, малюкам до чотирьох років корисно нагадувати про те, що їм потрібно робити, - похвалити їх, наприклад: «Молодець, ти вибрав хороший апельсин - клади його в сумку. Давай ще один... »

Якщо ви будете приділяти час і увагу своїй дитині - в кінцевому рахунку, ви тільки виграєте ... в часі! До того ж є додаткова перевага - вдасться уникнути капризів, істерик і необхідності залагоджувати маленькі сімейні конфлікти при сторонніх ... Щоб не довелося купувати занадто багато цукерок, краще зіграти на випередження: у будь-якому новому місці або там, де вибір особливо великий - на вокзалах , ярмарках, ринках, під час сімейних свят, - дитину треба зайняти яким-небудь завданням, яке, зрозуміло, було б їй під силу: це допоможе їй зосередитися на чому-небудь. Мозок почне виробляти дофамін - гормон, який впливає на процеси мотивації та навчання, зменшує стрес і стримує прояви страху і люті.

Коли я вибираю апельсини або моркву, я відчуваю себе дорослим і моя голова зайнята роботою ... Матуся буде задоволена, а мені не доведеться переживати істерики, через які у мене з'являються страх і біль.

Він не може довго залишатися на одному і тому ж місці!

Багато дорослих сприймають потребу дитини в русі як спосіб звернути на себе увагу або вважають, що це прояв неслухняності. Так, іноді дитина таким чином прагне привернути до себе увагу, але найчастіше малюкові дійсно потрібен ... РУХ! Зберігати спокій в черзі, в пробках, в кафе або, того гірше, три години поспіль в поїзді - вище нейронних здібностей дитини від двох до шести років.

Дуже рухлива дитина необов'язково потребує того, щоб її «заспокоювали», - досить направити її енергію в потрібне русло. Марно і шкідливо - як для мозку, так і для психічної рівноваги малюка-непосиди - карати його за те, що він не може довго залишатися на одному і тому ж місці. Краще визначити йому ціль, придумати заняття - це задовольнить потреби інтелектуального розвитку дитини.

Якщо мозок малюка нічим не зайнятий, це призводить до того, що він все одно знайде собі заняття, яке не завжди буде вам до смаку ... Дайте йому завдання, що відповідає його віку: це задіює лобові і асоціативні зони кори головного мозку малюка.

 

Він розгойдується на стільці!

Дитина, що розгойдується на стільці, не обов'язково має на меті звернути на себе увагу або подражнити вас.

Коли малюк розгойдується, він стимулює внутрішнє вухо - орган, що відповідає за рівновагу. Іноді розгойдування на стільці - всього лише гра. Самостимуляція, як наслідок нудьги; але у цієї гри може бути і інша причина: це потрібно мозку для того, щоб активувати систему рівноваги. Якщо попросити дитину перестати розгойдуватися, то можна спровокувати зростання внутрішньої напруги і її поведінка буде вже непередбачуваною, ви отримаєте примхливого малюка в кращому випадку.

Потрібно запропонувати малюкові іншу гру: покатати його на гойдалках або повільно покрутити з закритими очима на обертовому стільці ... Якщо розгойдування на стільці набуває хронічного характеру, замість того щоб бурчати, зверніться краще до спеціаліста.

Це подібно до того, як деякі діти продовжують смоктати пальці, кулачки, іграшки на відміну від їхніх ровесників, у яких цей рефлекс вже в минулому, - причина полягає не в тому, що у малюка не задоволені емоційні або афективні потреби, а в тому, що йому потрібно знайти застосування смоктальному рефлексу і стимулювати піднебіння.

Консультація у досвідченого ортодонта дозволить вирішити цю проблему набагато ефективніше, ніж покарання.

ВИСНОВКИ

Малюк плаче: у нього істерика або неналежна поведінка?

Це може бути:

- пошук психічної стимуляції. Слід спрямувати його активність таким чином, щоб він знайшов необхідні для розвитку стимули в рамках належної поведінки;

- поведінкова тактика привертання на себе уваги батьків. Потрібно встановити, в чому полягає його потреба, і або задовольнити її, або як мінімум знати, в чому вона полягає, - в тому випадку, якщо відразу задовольнити її неможливо;

- психічна розрядка. Необхідно зупинити капризи, плач і крики, стримати мимовільні рухи дитини, якими вона може травмувати себе, зменшити стрес і відновити її внутрішній спокій.

А якщо ні? Тоді це може бути:

- реакція на невідповідне ставлення з нашого боку

або

- поведінка, характерна для віку дитини.


Відповідальність батьків за капризи дітей

У поїзді мама обіцяє дочці двох з половиною років, хоча та у неї нічого не просила: «Коли ми повернемося додому, я куплю тобі ляльку». Зрозуміло, через кілька хвилин дівчинка запитує: «А де моя лялька? »Ну а далі отримуємо примхливу дитину.

Мама марно розбудила в дитині бажання: у неї ще немає здатності відчувати час, тобто переноситися в майбутнє і уявляти собі іграшковий магазин по дорозі до їхнього дому.

Різкий непослух, капризи або плач можуть бути не тільки простим засобом розрядки або пошуком психічної стимуляції, але і реакцією дитини на спроби контролю з боку дорослого.

Наші малюки всього лише намагаються дорослішати. Далі ми побачимо, як впливають на психіку дитини погано сформульовані батьківські накази , заборони та інші волевиявлення, що не відповідають її віку.

Приклад розмови однієї мами і дитячого психолога.

А тепер повернемося до питання мами, яке вона спитала під час лекції: «Як реагувати на спалахи люті у трирічної дитини?»

Звичайно, я не могла відповісти на таке занадто загальне питання і запитала в свою чергу: «Чим був викликаний спалах люті?» Мама не змогла уточнити: «Звичайний спалах ...»

Спалах люті представляється їй проблемою - отже, мова йде про реакцію; про те, що щось викликало цю реакцію. Звичайно, не дуже приємно вважати себе причиною люті своєї власної дитини. Я прошу цю маму задуматися про те, що послужило спалахом люті її сина в останній раз. Вона сказала: «Я не хотіла давати йому цукерку».

І знову я прошу її розповісти про це докладніше. Мама розповідає: «Він встав спочатку на стілець, потім заліз на приставні сходи, щоб дістати банку з цукерками, яка стояла на шафі».

Все відразу ж стало зрозуміло! Чи не правда, ми (всі, а не тільки ця мама) схильні надавати значення тільки тому, «як реагувати» на наслідки (в нашому випадку мова йде про примхи, спалах люті), в той час як ми могли б діяти по-іншому ще до цього, передбачаючи таким чином виникнення конфліктної ситуації. Чи був спалах люті малюка дійсно пов'язаний з тим, що мама відмовилася давати йому цукерку?

Давайте розберемося. Дитині три роки. Вона бачить нагорі на шафі банку з цукерками - поруч стілець і приставні сходи ...

 

Я прошу присутніх на лекції батьків згадати, в чому полягає основна потреба трирічної дитини. Хором і з посмішкою (вони розгадали мій намір) вони відповідають:

«Випробувати свої здібності».

Звичайно ж, дитина намагався дістатися до цукерок, а мозок дорослої людини концентрується на вмісті і цілі ... і нічого, крім цього, не помічає. Дитина насправді більше зацікавлена в акробатичних вправах, ніж в цукерках.

Мати не подумала про те, що для малюка банка з цукерками була всього лише приводом, а справжня ціль полягала в перевірці своїх фізичних можливостей.

Якби мама це знала, її реакція могла б стати наступною:

«Ого! Тобі вдалося забратися на таку висоту - ти вже майже дотягнувся до банки з цукерками. Молодець, ти такий сильний і спритний! Браво! Ти цілком заслужив свою цукерку. Бери банку і давай її сюди - я потримаю її, щоб ти вибрав цукерку, яку ти зможеш з'їсти після вечері. А куди ми її поки покладемо? На кухонний стіл або в твій маленький чемоданчик? Якщо хочеш, твоя цукерка до вечері буде у мене - я зумію зберегти її ».

Таким чином, нам не треба реагувати на проблему примх і спалах люті, так як люті більше немає.

Але мама не здається: «Але я не хочу, щоб він їв цукерку за вечерею!»

Тоді навіщо ставити банку з цукерками на чільне місце на шафі, якщо вона не хоче, щоб малюк задивлявся на неї? Адже це стимуляція для мозку трирічної дитини - стимуляція-провокація ... А потім кажуть, що батьків провокують діти!

Примхи дитини - це природно для її віку!

Авторитарні батьки схильні розцінювати капризи дитини, неналежну або знервовану поведінка малюка, як прояв неслухняності, зухвалості або навіть поганих схильностей.

У свою чергу є ті, хто дозволяє своїм дітям все, бояться травм і звинувачують себе в тому, що вони погані батьки. А чи є інші причини?

Робити те, що забороняє мама, дивлячись їй прямо в очі, в один рік і три місяці, боятися темряви в три роки і брехати в чотири - це поведінка, з якою важко змиритися, але вона абсолютно ПРИРОДНА і НОРМАЛЬНА!

Однорічна дівчинка безстрашно входить в море на руках тата, але в три роки їй вже страшно ... Розвиток мозку має не лінійний характер, а скоріше хвилеподібний. Це означає наступне: те, що здавалося вже засвоєним в одному віці, може зникати в іншому - нейронні шляхи реконструюються.

Коли вам захочеться відчитати вашу однорічну примхливу дитину, пам'ятайте, що в її мозку кожну секунду створюється близько одного мільйона синапсів! Робота, що вселяє повагу. Уявіть тільки, її мозок в процесі діяльності - це допоможе вам стриматися. Дихайте глибше ...

20/02/2018 01:27:29
0
1139

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!

Рекомендовані статті

Як малюють наші діти? Стадії розвитку дитячих малюнків

Як малюють наші діти? Стадії розвитку дитячих малюнків

З раннього віку діти цікавляться олівцями і фарбами, намагаються щось зобразити на папері. І нерідко батьки відразу ж починають вчити дитину малювати щось конкретне: сонечко, зайчика, будиночок або ялинку. Буває, що батьки переживають, що дитина в певному віці «не вміє малювати» і знову ж намагаються навчити її цьому. Так чи дійсно потрібно вчити малювати? Давайте розберемося по порядку. Психологи..

18.02.2018
0
1169
Парковка і гра для запам'ятовування чисел за 5 хвилин

Парковка і гра для запам'ятовування чисел за 5 хвилин

Гра підходить для дітей від 2-х років. Беремо велику коробку з низькими краями, малюємо фломастером паркувальні місця для маленьких машинок і позначаємо паркувальні місця цифрами. На маленькі машинки клеїмо стікери з цифрами. Усе! Дитина зайнята - грає і вчиться, а ви маєте мінімум 10 хвилин вільного часу :) Найменшим дітям запропонуйте парковку на 3 машинки і зробіть паркувальні..

19.02.2018
0
1035
Порядок у дитячій: 3 секрети зберігання іграшок

Порядок у дитячій: 3 секрети зберігання іграшок

Пропонуємо вам організувати простір в дитячій так, щоб ваші діти завжди могли знайти собі заняття, а після гри знали, як повернути кімнаті початковий доглянутий вигляд. Секрет № 1: розділити іграшки за категоріями і розсортувати в ящики Діти не можуть грати в іграшки, якщо вони зберігаються в одній великій купі. Звичайно, прибирати їх туди зручно. Але чому все знову опиняється на підлозі? Ві..

19.02.2018
0
1183
Які іграшки потрібні дитині

Які іграшки потрібні дитині

Велика кількість і різноманітність іграшок в магазинах роблять вибір забавок для дитини досить складним процесом. Звичайно, можна довіритися виробникам і купувати іграшки відповідно до написів на упаковці (0 +; 2+; 3+). Але тут ми стикаємося відразу з декількома труднощами: іграшок з категорією 0+ чомусь досить мало; вироби однакові на вигляд і за змістом у різних вироб..

20.02.2018
0
1417