Як і коли вчити дитину читати: огляд методик

 • Як і коли вчити дитину читати: огляд методик

Навчання дитини читанню починається з формування любові до книг, а любов до книг формується тільки тоді, коли батьки малюка самі люблять читати. І питання навіть не в тому, щоб навчити дитину читати – рано чи пізно дитина читати все-таки навчиться, питання в тому, щоб читання приносило радість і задоволення. Адже читання – це основний спосіб отримання нових знань.

"Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними - читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими - читайте їм більше казок." (Альберт Ейнштейн).

Ознаки того, що пора почати навчання.

 1. Дитина вільно розмовляє зв'язаними реченнями і розуміє сказане.
 2. Малюк розрізняє звуки ("фонематичний слух" мовою логопеда). Простіше кажучи, коли дитина може відрізняти "коса" від "роса", " том " від "лом", "рама" від "Рома" і т.п.
 3. Дитина вимовляє всі букви і звуки, і немає потреби в послугах логопеда.
 4. Розрізняє напрямок "ліво"," право"," вгору"," вниз"," початок", "кінець". Під час читання доведеться читати з ліва на право, шукати початок слова (речення) і його закінчення, і не плутати "схожі" букви: "Р" і "Ь".
 5. Може утримувати увагу на одній справі хоча б 10-15 хв.

Зазвичай, всі ці ознаки присутні у дитини до 5-6 років.

 

8 правил, які допоможуть навчити дитину читати

Подавайте приклад

В сім'ї, де батьки люблять читати, діти самі буду тягнутися до книг.

Обговорюйте прочитане

Під час читання звертайте увагу дитини на картинки, ставте відкриті питання відповідно до віку: "А хто це намальований?", "Чому зайчик біжить в нірку?", "Чому засмучений ослик?". Після того, як прочитали чергову книгу, історію, казку, обов'язково обговоріть її з дитиною.

Букви всюди

Звертайте увагу дитини на букви в будь-якому місці: назви магазинів, вулиць, рекламні щити, упаковки з продуктами.

Грайте

Ігор на тему букв і слів безліч: кубики, картки, дерев'яні абетки, календарі. Можна підібрати на будь-який вік, тематику і вподобання. Складайте букви в склади, а склади в слова.

Тренуйтеся кожну вільну хвилину

Їдете в транспорті, чекаєте в черзі, летите в літаку – діставайте невеличку книжку і пропонуйте дитині разом почитати.

Повторюйте

Закріплюйте успіх щодня.

Не змушуйте

Хоча це остання порада в списку, вона, мабуть, найважливіша - головне не відбити бажання і інтерес до читання.

 

Шість популярних методик

Дівчинка читає книжку

 • Яку методику навчання ви не вибрали, всі вони (за деякими винятками) керуються єдиними принципами, розробленими дитячими психологами:
 • Починати навчання треба з твердих відкритих голосних А, О, И, Е, У. Після цього переходити до дзвінких твердих приголосних: Л, М. Приголосні необхідно вимовляти тільки звуками (не "ЕН", а просто "Н"). Далі можна починати вивчати шиплячі і глухі звуки Ж, Ч, Ш, Д, Т, К і т. д.
 • Кожне нове заняття необхідно починати з повторення пройденого матеріалу на попередньому уроці.
 • До читання по складах можна переходити тільки після повного вивчення звуків. При цьому починати потрібно з нескладних складів, таких як МА, КА, НА.
 • Далі переходьте до вивчення перших простих слів: МА-МА, РА-МА, МО-ДА.
 • Щоб навчити дитину читати правильно, потрібно неодмінно піклуватися про вимову: між словами, між окремими реченнями і фразами, обов'язково повинні бути паузи.

 

Традиційна методика: абетки і букви

Український букварик

Найнадійніший, хоча і найдовший шлях. Дитина вивчає букви, потім вчиться складати з них склади, і тільки після цього, з складів – слова. Паралельно дитина вивчає короткі віршики на певні літери, знайомиться з картинками, які допомагають у запам'ятовуванні.

Мінуси: Процес тривалий і вимагає посидючості від малюка. Підходить з 5-6 років і не застосовується при ранньому навчанні читанню.

 

Кубики Зайцева

Кубики Зайцева

Дана методика заснована на грі дитини з кубиками (52шт), на грані яких нанесені склади. Кубики відрізняються один від одного розміром, кольором і наповненням. При даній методиці малюк вивчає одночасно все в ігровій формі.

Дитина граючи, вивчає різницю між глухими і дзвінкими звуками, тому що кубики з глухими приголосними заповнені деревом, а кубики з дзвінкими — металом.

На великих кубиках зображені тверді склади, а на менших – м'які. Автор методики пояснює це тим, що тверді склади людина вимовляє, широко відкриваючи рот (наприклад, "МА"), а м'які – трохи, як би в усмішці ("МІ").

У наборі з кубиками йдуть таблиці зі складами, які дорослий повинен саме проспівувати, а не промовляти (наприклад, МА-МА).

В результаті малюк швидко засвоює складові частини читання.

Мінуси: Дитина може почати "ковтати" закінчення і в школі може зіткнутися з труднощами при розборі слова за будовою.

 

Методика В'ячеслава Воскобовича "Теремки" і "Складушки".

Складушки Воскобовича

У «Складушках» В'ячеслав Воскобович переробив методику Зайцева: в комплекті 21 картка зі всіма складами української (або російської) мови з привабливими тематичними ілюстраціями. До карток додається диск з пісеньками, слова яких є під кожною картинкою.

«Складушки» відмінно підходять дітям-візуалам, які краще сприймають інформацію на ілюстраціях. Будь-яка з них мотивує обговорити з дитиною, де зайчик, що робить курча, куди полетіла пташка.

Навчати читанню дитину за даною системою можна вже з 3 років. Водночас слід зауважити, що сам автор методики не вважає за потрібне форсувати ранній розвиток.

Теремки Воскобовича

«Теремки» Воскобовича — це комплект з 24 кубиків: 12 дерев'яних кубиків-теремків з приголосними і 12 картонних кубиків-скриньок з голосними. Спочатку дитина знайомиться з буквами і пробує за допомогою дорослих придумати слова, які починаються з кожної з літер.

Далі приходить час вчити склади. В теремок з буквою Б вкладається А — і виходить перший склад "БА". Кілька теремків можна скласти в слова. Навчання відбувається в ігровій манері. Так, при заміні голосної слово "ДІМ" перетвориться в "ДИМ".

Починати грати в теремки можна з 2 років. Для батьків в наборі є інструкція з детальним описом методики і варіаціями ігор.

Мінуси: методика мало поширена і вимагає максимальної участі дорослого.

 

Динамічні кубики Чаплигіна

Кубики Чаплигіна

Складається з 10 кубиків і 10 рухомих (динамічних) блоків. Кожен динамічний блок - це пара: голосна і приголосна. Мета дитини - крутити блоки, щоб відшукати пару.

На першій стадії дитина складає найбільш прості слова з повторюваних складів: МА-МА, БА-БА, ДО-ДО. Таким чином, дрібна моторика сприяє швидкому запам'ятовуванню букв, а пошук вже знайомих складів стає захоплюючою грою.  У наборі з кубиками є докладний посібник з описом занять і словами, які можна скласти з кубиків і блоків.

Оптимальний вік для початку занять — від 4 до 5 років. Якщо починати раніше, то тільки у формі гри з кубиками.

Мінуси: методика Чаплигіна заснована на запам'ятовуванні обрисів букв, але не їх розумінні. Також вона обмежена невеликою кількістю можливих комбінацій і слів.

 

Картки Домана

Картки Домана

Гленн Доман – американський лікар, і за його методикою дітей навчають відразу не окремим буквам або навіть складам, а цілим словами. Батьки показують картки зі словами протягом 2-3 секунд і називають їх. При цьому малюк тільки дивиться, не даючи зворотну реакцію.

Навчання починають з 15 карток з самими простими словами: мама, тато, баба, рама і т. д. Кількість карток поступово збільшується, вивчені слова прибирають, додають більш складні поняття, що складаються з 2 слів: наприклад, колір + предмет (червоний м'яч), розмір + предмет (великий будинок).

Оскільки Гленн Доман рекомендує починати заняття з народження, батькам важко зрозуміти, які слова малюк вже вивчив. Насправді, це і не потрібно. У своїй книзі "Гармонійний розвиток дитини", автор підкреслює, що не потрібно влаштовувати дитині перевірок і тестів: малюки їх не люблять і швидко втрачають інтерес до занять.

"Краще нехай запам'ятає 50 карток зі 100, ніж 10 з 10." (Гленн Доман)

Враховуючи, що більшість батьків не зможуть жити без перевірок, Доман радить зіграти з дитиною в гру (тільки якщо дитина цього хоче). Наприклад, можна викласти кілька карток на столі і попросити малюка принести якусь конкретну.

Мінуси: методика Домана набирає все більше супротивників не тільки в колі батьків, а й світової спільноти психологів. Нейрофізіолог Steven Novella та педіатри American Academy of Pediatrics «The Doman-Delacato Treatment of Neurologically Handicapped Children» приходять до висновку, що методика Домана спрямована на механічне запам'ятовування візуальних образів - в даному випадку слів, без будь-якого розуміння. Щоб перейти до читання по Доману, потрібно спочатку підготувати і вивчити картки з усіма (!) словами, які зустрічаються в конкретній книзі.

 

Методика Монтессорі

Малюємо букву по методиці Монтесорі

Методика Марії Монтессорі базується на принципі: спочатку пишемо (малюємо) і тільки потім читаємо. Букви – це картинки, символи, ось чому спершу слід навчитися їх малювати, і тільки після вправлятися у вимові і читанні. Діти обводять букви по контору, заштриховують, розфарбовують їх, малюють на піску або манці, і таким чином запам'ятовують їх обриси. Коли малюк вивчив кілька голосних і приголосних, можна пробувати складати прості слова.

Особливу увагу приділяють тактильним відчуттям, намагаються щоб діти могли буквально помацати алфавіт.

Основна ідея методики – навчання через гру. Наприклад, можна покласти перед дитиною шорстку букву з бархатистого паперу і контейнер з манкою. Далі запропонувати спершу обвести букву пальчиком, а потім повторити її на манці.

Мінуси: необхідність купувати і заготовлювати велику кількість роздаткового матеріалу для навчання.

Висновки

В інтернеті все більших обертів набирає популяризація раннього навчання (в тому числі і читання). Молодим батькам на кожному кроці пропонують почати розвивати дитину з трьох, з двох років, і навіть з народження. Але давайте тверезо дивитися на речі: в 1-2 роки дитині потрібно щасливе дитинство, а не виснажливі розвиваючі заняття.

Залякування тим, що після трьох років вже "пізно" – багато в чому є міфом, який активно підтримується маркетологами, з метою заманити недосвідчених батьків у величезну кількість нових розвиваючих центрів, онлайн курсів і багато іншого.

Мозок маленької людини з народження до моменту готовності до навчання проходить ряд обов'язкових етапів, обумовлених фізіологічним розвитком. Причому одна дитина може бути готовою до навчання читанню в 3 роки, а інша – в 5-6 років. Обидва варіанти вважаються нормою. Куди більш важливо для розвитку повноцінної і гармонійної особистості організувати малюкові хороше, щасливе дитинство, дати можливість пограти і спробувати різні види діяльності. При цьому, якщо дитина часто бачить вас з книгою в руках і у вас є традиція читати перед сном цікаві дитячі книжки, шанси зацікавити малюка читанням істотно зростають.

18/09/2019 13:59:01
0
435

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!

Рекомендовані статті

Граничний тиск: навчання дітей

Граничний тиск: навчання дітей

Cьогодні навчання перетворилося на справжнє поле битви: заради досягнення успіху в майбутньому на дітей навалюється занадто велика відповідальність, що загрожує їх же майбутньому. Парадокс. Батьки 13-річного Сашка забезпечені люди і хочуть такого ж життя в майбутньому для свого сина. Батько успішний юрист у великій фірмі, мати доктор медичних наук, відомий хірург. Вони намагаються зробит..

20.02.2018
0
1221
10 мовних зворотів, яким необхідно навчити дитину

10 мовних зворотів, яким необхідно навчити дитину

1. «Дякую, я не хочу» Буде чудово, якщо замість того, щоб кричати "Що це таке? Я не буду це їсти / робити!", дитина зможе спокійно сказати: "Дякую, я це не хочу". Після цієї фрази присутні легше приймуть відмову, і всі зможуть "зберегти своє обличчя".   2. «Мені це не подобається!» Надзвичайно важливо, щоб дитина якомога раніше навчилась говорити ці прості слова. Вона повинна розу..

22.06.2018
0
799
Як підготувати дитину до школи?

Як підготувати дитину до школи?

Життя дитини змінюється відразу ж 1 вересня. Незважаючи на святковість події, для першокласника зміни НЕ завжди виявляються приємними. Різка зміна образу життя, нове оточення викликає стрес. Навіть якщо дитина прагне до знань, вона може бути НЕ готовою їх отримувати.   Напередодні Дня знань За кілька тижнів до початку навчального року батькам варто подбати про поступову зміну образу ..

10.08.2018
0
894
Як вибрати дитячий садок?

Як вибрати дитячий садок?

Рано чи пізно більшість батьків стикаються з питанням "Як вибрати дитячий садочок", і необхідністю віддати свою дитину туди. Причина проста - приходить час виходити на роботу. Дуже часто не стоїть вибір "віддавати чи ні", а тільки підбір самої установи. Іноді, все ж, в сім'ї є можливість не водити малюка в дитячий садок, тому що бабусі чи дідусі готові доглянути за ним, поки батьки на роботі. Тако..

17.08.2018
0
1265
Список необхідних речей на морі з дітьми

Список необхідних речей на морі з дітьми

Літо - найкращий час для відпочинку з дітьми: багато сонця, свіже морське повітря і відмінне харчування "зарядять" здоров'ям організм маленької людини на весь наступний рік. Крім гарного настрою, під час відпустки можуть траплятися і різні неприємні сюрпризи: застуди, віруси, травми, сонячні опіки і т.п. Щоб мінімізувати ризики і максимально комфортно провести час, необхідно заздалегідь підготуват..

23.07.2019
0
468
Що подарувати дитині на Новий Рік - 2020

Що подарувати дитині на Новий Рік - 2020

Перед новорічний час наповнений очікуванням добра і чарів, і особливо в це вірять (і цього потребують) наші діти. Кожен з них сподівається на те, що під ялинкою Дід Мороз обов'язково залишить для нього що-небудь цікаве. А оскільки в ролі цього казкового персонажа найчастіше виступають батьки, то і всю відповідальність на процес з пошуку незабутнього презенту накладається на них. Зміст ..

17.12.2019
0
154