Як і коли привчати дитину до горщика

 • Як і коли привчати дитину до горщика

Тема привчання дитини до горщика хвилює, напевно, всіх батьків. Форуми для мам рясніють питаннями: "Скажіть, як привчити дитину до горщика?", "А коли ви почали привчати малюка ходити на горщик?", "Прочитала, що за 7 днів можна привчити до горщика. Хто-небудь пробував?" І все в такому дусі. Одночасно з цим, кожен дорослий навіть не сумнівається, що до 5-6 років його дитина в будь-якому випадку буде ходити на горщик. Давайте з'ясуємо, як уживаються такі протилежності.

В якому віці привчати дитину до горщика

Більшість батьків вважає, що чим раніше привчати дитину до горщика, тим краще. Це не зовсім вірна думка, що склалася історично. Ще 30 років тому не було пральних машин-автоматів і одноразових підгузків. Наші мами (сьогоднішні бабусі) прали, сушили і дезінфікували дитячі пелюшки вручну. Цей процес займав колосальну кількість часу. І чим раніше вдавалося привчити дитину до горщика, тим більше часу з'являлося у мами на інші домашні справи.

Більшість педіатрів сходяться на думці, що привчати малюка до горщика потрібно з 18 до 30 місяців. У цей період у дитини дозрівають ділянки мозку, що відповідають за контроль м'язів, котрі беруть участь в процесі ходіння в туалет. Таким чином, тільки в 2,5 роки у дитини остаточно сформується стійкий контроль спорожнення!

До 18 місяців не рекомендується навіть намагатися саджати малюка на горщик, ймовірність завдати психологічної травми занадто велика, а сенсу в ранньому привчанні немає. Зустрічаються батьки, які вважають, що навчили дитину до 1 року ходити на горщик, і начебто вийшло. Але це не так. Дитина ще не може в повній мірі контролювати процес в цьому віці, як би батькам цього не хотілося. Мозок ще не дозрів.

Ознаки, які можуть підказати, що дитина готова до горщика

Доктор Комаровський та інші не менш авторитетні лікарі, крім вікового орієнтира, вказують додаткові ознаки, за якими батьки зможуть зрозуміти, що дитина готова ходити на горщик:

 1. Встановлення більш-менш стабільного режиму "какання"
 2. Здатність дитини 1,5-2 години зберігати підгузки в сухому стані
 3. Знання частин тіла і предметів одягу
 4. Знання і розуміння слів "попісяв" і покакав "
 5. Демонстрація негативних емоцій перебування в брудних підгузках або одязі
 6. Прагнення (вміння) самостійно роздягатися і одягатися
 7. Прагнення (вміння) самостійно входити і виходити з туалету
 8. Дитина в стані будь-яким способом передати своє бажання

Якщо помітили, що ці ознаки присутні - пробуйте!

Коли краще дитину привчати до горщика

Привчання до горщика не терпить поспіху, вимагає батьківського терпіння і ретельної підготовки.

Ідеальний момент для початку:

 • в літній період часу (пробуємо в перше літо після повних 18 місяців). Якщо не вийшло, ховаємо горщик і чекаємо наступного літа! Не варто хвилюватися, що дитині буде вже 2,5 роки;
 • коли у батьків вистачає часу на навчання (наприклад, в період відпустки);
 • коли можливо дотримання режиму дня, не відволікаючись на інші речі (ремонт, поїздку і т.п.);
 • не плануєте переїзд або подорож;
 • дитина не хворіє і відчуває себе здоровою.

Що необхідно знати під час адаптації дитини до горщика

Почніть з вибору правильного горщика. Підберіть максимально простий варіант з широкою основою, бажано прогумованим дном для виключення випадкового ковзання. Головне - ніяких звукових і світлових ефектів! Для хлопчика варто вибирати горщик овальної форми, а для дівчинки - округлої.

Щоб процес пройшов комфортно для малюка, дотримуйтеся наступних правил:

 1. Почніть зі знайомства з горщиком. Поясніть дитині для чого він потрібен і як ним користуватися.
 2. Ставте дитячий горщик в одному і тому ж легкодоступному місці, щоб малюк самостійно міг ним скористатися при необхідності.
 3. Одягніть на дитину вільний одяг без застібок. Не вдягайте занадто довгу футболку або майку, щоб не замочити їх під час процесу.
 4. Зніміть підгузки. Якщо дитина за звичкою "попісяє" в штани, вона відчує різницю і дискомфорт в мокрому одязі.
 5. Почніть кожні 1,5-2 години висаджувати малюка на горщик. Хлопчика, як і дівчинку, привчати до горщика слід з сідання.
 6. Обов'язково хваліть дитину після кожного успішного випадку. Запам'ятайте, хвалити потрібно не дитину, а результат її дій. Наприклад, "Який ти молодець, що попісяв в горщик!" (а не просто "Який хороший хлопчик!")
 7. У разі промаху, після низки успіхів, ні в якому разі не сваріть малюка! І жодним іншим способом не виказуйте розчарування, злість чи інші негативні емоції. Це дуже важливо. Дитині має подобатися ходити на горщик.
 8. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми! Використовуйте це правило у всіх аспектах життя малюка. (Наприклад, НЕ говоріть: "Ну що ж ти?! Ось Коля з сусіднього під'їзду давно ходить на горщик.")
 9. Не можна викликати сечовипускання звуками води або іншими засобами. Як результат, є ймовірність отримати дуже неприємні наслідки в дорослому віці. Стоїть завдання сформувати у дитини рефлекс "позив - горщик - спорожнення", а не "горщик-подразник-позив-спорожнення".

Психологічні моменти батьків в темі з горщиком

Тепер давайте повернемося до початку: чому батьки в нашій країні так сильно хочуть привчити дитину до горщика раніше природного віку? По-перше, страхи і сильна залежність від громадської думки. "Що буде, якщо знайомі мами дізнаються, що малюкові вже 2 роки, а він ще не ходить на горщик?! На нас же будуть показувати пальцем!"

По-друге, бажання самих батьків бути кращими. Звучить це приблизно так "Я чудова мама, тому моя дитина раніше почне ходити на горщик.". Повторюємо, це залежить не від вашого бажання, страхів або чужої думки, а тільки від швидкості дозрівання певних ділянок мозку у дитини.

По-третє, думка бабусь. Ці милі жінки намагаються якомога раніше подарувати горщик новоспеченій матусі, якби кажучи: "Ну ось, час прийшов. Ти в цьому віці вже давно ходила на горщик". Причину цього ми розібрали вище.

На закінчення хотіли б пояснити, чому іноді так важко привчити дитину до горщика. І чому малюки в дитячому колективі або оточенні братів і сестер вчаться швидше. Справа в тому, що дитина не бачить, як це роблять дорослі! Перед батьками стоїть завдання за допомогою одних лише слів (які дитина також через одне розуміє) і жестів навчити малюка тому, чого він ніколи не бачив. В будь якому випадку, бажаємо вам терпіння і успіхів, шановні батьки!

28/09/2018 01:19:22
0
1384

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!

Рекомендовані статті

Чи можна публікувати фотографії дитини в інтернеті?

Чи можна публікувати фотографії дитини в інтернеті?

За статистикою, батьки дитини 5 років встигають викласти в інтернет більше 1700 фото свого чада. Більшість, при цьому, використовують налаштування приватності, щоб обмежити коло людей, у яких буде доступ до фотографій малюка. Є й такі батьки, які публікують фотографії для всіх, особливо не заморочуючись. Ну, і дуже маленький відсоток людей вважає за краще взагалі не викладати зображення своєї дити..

23.08.2018
0
1348
Дитяча гра "Спіймай жука"

Дитяча гра "Спіймай жука"

Неймовірно захоплююча настільна гра для дітей, яку ви можете за кілька хвилин виготовити самостійно або разом з дитиною. Гра "Спіймай жука" передбачає кілька варіантів гри, в залежності від віку самого малюка. Як самостійно виготовити настільну гру Для початку гри, вам знадобиться: Завантажити матеріали гри за наступним посиланням; Роздрукувати файл на кольоровому принтері. Якщо вам ..

28.08.2018
0
1418
Викривлення хребта у дитини: причини і профілактика

Викривлення хребта у дитини: причини і профілактика

Болі в спині знайомі практично кожній другій дорослій людині. Але з появою смартфонів, планшетів та інших сучасних гаджетів ця "хвороба" почала молодіти. Багато дітей в такому юному віці також скаржаться на проблеми з хребтом. Раніше, років 10-15 тому, дітлахи проводили на вулиці левову частку часу в рухливих іграх. Навіть в школі на перервах можна було..

31.08.2018
0
1364
Як ліпити з пластиліну: вчимося на прикладах

Як ліпити з пластиліну: вчимося на прикладах

Дорогі батьки, а також дідусі та бабусі! Хочемо поділитися з Вами інформацією і докладними схемами того, як можна легко ліпити з пластиліну фігурки тварин, транспортні засоби, комах і багато іншого. Стаття допоможе вашому малюкові відчути себе справжнім скульптором. За допомогою наочних прикладів, дитина освоїть ліплення найпростіших фігурок і, крок за кроком, навчиться створювати свої перші пл..

29.09.2018
1
1855
Що робити, якщо дитина б'є батьків

Що робити, якщо дитина б'є батьків

Іноді ви говорите дитині «не бешкетуй" або "прибери за собою", а вона відповідає "не буду, сам прибери" і на додачу стукає вас. Знайома ситуація? Ви намагаєтеся не подавати виду, що це смішно, а навпаки, пояснюєте, що батьків бити не можна. Як же бути? Продовжувати говорити те ж саме в надії, що переросте? Сам зрозуміє? Або все ж таки потрібно приймати міри?   Чому дитина б'є батьків..

26.10.2018
0
1070
Як змусити дитину полюбити купатися?

Як змусити дитину полюбити купатися?

Не всі діти люблять купатися. Часто вони просто бояться води. Іноді їх лякає не сама вода, а зміна обстановки, метушня навколо. У маленьких чоловічків просто замало життєвого досвіду. І купання сприймається дітьми, як велика подія. А іноді воно здається їм навіть досить небезпечним заходом. У цьому віці настрій у дитини швидко змінюється. Щоб заспокоїти дитину, котра плаче, іноді досить переключит..

20.01.2019
0
961